گلیل

اینجا گلیله (golil) ،یه جنگل بالای بالاترین شهر خراسان؛شیروان

 

 

 

 

اگه این نزدیکا بودین وخواستین از بهار بهره ای ببرین گلیل میتونه بی مانند ترین واستون باشه

خبرگزاری فارس: مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: گلیل و سرانی شیروان ‌از غنی‌ترین مناطق حفاظت شده استان هستند
محسن شهریاری  در گفتگو با خبرنگار فارس در شیروان افزود : این مناطق، زیستگاه خالص‌ترین نوع قوچ اوریال در جهان و کمیاب‌ترین نوع کبک دری در ایران است.
وی اظهار داشت: همچنین در این مناطق نادرترین و کهن‌ سال‌ترین درختان با قدمت بالا از جمله؛ صنوبر و ارس قرار دارد.
این مسئول در محیط زیست خراسان شمالی وجود گونه‌های جانوری کل، بز و همچنین جانوران کمیاب را از دیگر ویژگی‌های مناطق حفاظت شده گلیل و سرانی شیروان عنوان کرد.
به گفته وی، کبک دری هم‌اینک در جهان در حال انقراض است و در این راستا ارتفاعات گلیل و سرانی و همچنین منطقه حفاظت شده شاه جهان در اسفراین مهمترین مأمن این گونه‌های جانوری می‌تواند باشد.
شهریاری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مناطق حفاظت شده شهرستان شیروان را وجود آب و هوای بسیار مناسب عنوان کرد و گفت: به همین دلیل همه ساله گردشگران زیادی برای استفاده از مناطق پیرامون وارد این عرصه‌ها می‌شوند که بعضا تخریب زیستگاه‌ها گونه‌های جانوری مناطق حفاظت شده را به دنبال دارد.
وی یادآور شد: برای این منظور باید ضمن ارائه آموزش‌ها به گردشگران، تعداد گشت‌ها و عوامل محیط زیست در این مناطق افزایش یابد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با اعلام اینکه تاکنون 750 راس قوچ اوریال شناسایی و ثبت شده است، خاطرنشان کرد: به دلیل وجود ارتفاعات صعب العبور در مناطق حفاظت شده گلیل و سرانی، شمارش دقیق این گونه‌های جانوری کاری مشکل است.
وی گفت: هم‌اکنون 6/8 درصد از مساحت خراسان شمالی را مناطق حفاظت شده تشکیل می‌دهند.
این مسئول در محیط زیست خراسان شمالی پارک ملی سالوک و ساریگل در اسفراین، مناطق حفاظت شده گلیل و سرانی در شیروان، پناهگاه حیات وحش میاندشت در جاجرم و همچنین منطقه قورخود در مانه‌سملقان را از مهم‌ترین مناطق حفاظت شده این استان برشمرد.
وی یکی از معضلات در مناطق حفاظت شده خراسان شمالی را وجود معارضان چون؛ شکارچیان، صیادان و دامداران دانست و گفت: وجود این طیف باعث صدمه به ذخایر ژنتیکی و از بین رفتن جانوران شده است.

/ 2 نظر / 19 بازدید
یاسر

salam...sale noton mobark...mishe bgin in aksi ke bara mozo golil to weblogeton gozashtin daghighan kojaye golil hastesh,,,???man ke 1 omre mirm onja ke in mantaghe in akso nadidm...merci

عطا جعفری

خوب عزیزم کار بسیار اشتباهیست که عکس جای دیگه ای بزاری جایی دیگه رو توصیف کنی من که تمام منطقه گلیل رو زندگی کردم همچی درختانی تو گلیل ندیدم خواهشا اطلاعات درست بدین یا این حمله سارها رو که من تا به الان که این موضوع رو خوندم نشنیده بودم که بچه یکی از همون روستاهای مجاور گلیلم و باغ و کشاورزی هم دارم