نخبگان شیروان 5 ؛ دکتر نصرت الله هدایت پور

گفتگو با دکتر هدایت پور؛تحقیق روی سلولها، یک هنر است

 

اشاره: دنیای پزشکی دنیای عجیب و غریبی است و هر روز هم بر شگفتی آن افزوده می شود.
تحقیقات و پژوهشهای محققان و دانشمندان هرلحظه با کشف تازه ای رو برو می شود و راه جدیدی برای دستیابی به سلامت پیدا می کند.
امروزه علوم پزشکی با گسترش چشمگیری که یافته باعث شده رشته های جدید و تخصص های نو، حرف تازه ای برای درمان انواع بیماریها داشته باشد و شیوه های درمانی نوین را به بیماران عرضه کند، به همین علت بیماریهایی که تا دیروز لاعلاج و صعب العلاج به نظر می رسید، امروز به راحتی درمان می شوند و نهال امید را در دل بیمارانی که منتظر علاج بیماریشان هستند بارور می سازد. امروز چشم انداز علوم پزشکی دستیابی به نایافته های علمی را نوید می دهد و خوشبختانه دانشمندان و محققان ایرانی در داخل و خارج از کشور سهم بسزایی در تحقیقات و حرکتهای علمی جهانی دارند.
رشته «الکترو فیزیولوژی» رشته جدیدی از علوم پزشکی است که گفتنی های زیادی دارد. با این رشته و کاربرد آن تا چه حد آشنا هستید؟
گفتگوی ما را با دکتر نصرت ا... هدایت پور محقق و متخصص ایرانی مقیم دانمارک بخوانید تا با الکترو فیزیولوژی، بیشتر آشنا شوید:

* آقای دکتر، لطفاً خودتان را بیشتر معرفی کنید و از موقعیت خود در دانشگاه دانمارک بگویید.
** من متولد شهرستان شیروان و 35 سال سن دارم. ابتدایی و متوسطه را در شیروان گذراندم و تحصیلات عالی خود را در دانشگاه فردوسی مشهد سپری کردم و پس از دوره کارشناسی، در دانشگاه تهران به دوره کارشناسی ارشد راه یافتم و متخصص فیزیولوژی از دانشگاه تهران شدم. در کنکور اعزام سال 79 شرکت کردم و پس از موفقیت و پنج سال تلاش در سال 83 موفق به عزیمت به دانمارک شدم و از سال 83 در دانشگاه البورگ دانمارک در مقطع PHD مهندسی پزشکی با گرایش الکترو فیزیولوژی مشغول تحصیل هستم و سال آینده به مقام استادی در این دانشگاه خواهم رسید.
* درباره رشته تحصیلی خود و موقعیت این رشته و جایگاه آن در دنیا بیشتر توضیح دهید.
** در مقطع PHD در رابطه با ثبت فعالیتهای الکتریکی از تارهای عضلانی در طی فازهای خستگی، ریکاوری بعد از خستگی با گرایش «آسیب تارهای عضلانی»، ثبت وقایع الکتریکی در سطح غشاء سلول عضلانی و الکترو فیزیولوژی کار پروژه اول من بر روی ثبت وقایع الکتریکی عضله است که از روش «اینتراماسکولار» یا درون عضلانی یا یک روش بسیار دقیق برای ثبت وقایع الکتریکی در سطح عشاء سلول عضلانی استفاده می کنیم و در آتروفی و دیستروفی عضلانی، در حیطه ورزش یا هایپوتروفی عضلانی یا زمانی که در اثر بیماری ماهیچه دچار دیستروفی می شود و سرعت انتشار این پالس الکتریکی در طول تار دچار تغییر می گردد، می توانیم از طریق الکترو میوگرانسا حدود تغییرات را بررسی کنیم.
در حال حاضر کشورهای بسیار پیشرفته در زمینه سیگنال پروسس کار می کنند چون یک فیلد جدید است و به تکنیک های خیلی پیشرفته برای گرفتن سیگنال از عضله و همچنین پردازش آن در مراحل بعدی نیاز دارد.
* کاربرد این رشته چیست؟
** در رابطه با جنبه کلینیکال «الکترو فیزیولوژی» بیشتر بیمارانی که بعد از جراحی عضو آنها به مدت طولانی در گچ می ماند، در طی دوران بازپروری یا توان بخشی با استفاده از فعالیتهای الکترومیوگرافی می توان پیشرفت فرد را در بهبودی نسبت به روزهای قبل سنجید یعنی از طریق بررسی فعالیتهای الکتریکی عضله در روزهای توان بخشی می توان میزان بهبودی بیمار را یقین کرد.
به علاوه ساخت اندامهای مصنوعی با شرایط مطلوبتر برای کسانی که عضو خود را از دست داده اند و...
* این رشته در ایران چه جایگاهی دارد؟
** در این فیلد تکنیک بسیار جدید و پیشرفته ای که بتواند به بیمار کمک کند در اینجا وجود ندارد و نیاز است با کشورهای پیشرفته تر ارتباط های علمی ایجاد شود.
مثل آمریکا، دانمارک، ایتالیا، فرانسه که در حیطه الکتروفیزیولوژی و الکترو میوگرافی پیشرفتهای قابل ملاحظه ای وجود دارد.
این کار را می توان از طریق اعزام دانشجو یا از طریق دعوت از سخنرانان علمی انجام داد و سطح بهینه ای در این زمینه به وجود آورد.
به اعتقاد من اگر ارتباط کشور ما با مراکز علمی جهان افزایش پیدا کند و شرایط تحقیق در داخل کشور بیش از این فراهم شود، تحصیلکرده های ما با تجربه ای که در کشورهای اروپایی کسب کردند، به مملکت برگردند و زمینه رشد علمی را برای کشور خودمان فراهم کنند با توجه به اینکه دانشجویان ایرانی بهترین ها در بین دانشجویان کشورهای خارجی و دپارتمان های خارجی هستند، قطعاً در این رشته هم مثل سایر رشته ها پیشرفت خواهیم کرد و به کشورهای پیشرفته خواهیم رسید.
اخیراً پیشرفتهای علمی که در این رشته شده بسیار جالب است، در دانشگاه «استن فورد» آمریکا متخصصان الکترو فیزیولوژی با استفاده از تکنیکهای بسیار پیشرفته «سیگنال پروسسین» توانستند اندام مصنوعی را بسازند که با ظرافت حرکتی بسیار بالایی که دارد، می تواند کار کند و نتایج این کار در کنفرانس الکترومیوگرافی کشور ایتالیا در سال گذشته بیان شد. کاربرد این رشته از تنوع بالایی برخوردار است.
در زمینه ساخت اندامهای مصنوعی پیشرفته، در زمینه کمک به فیزیوتراپیست ها برای مداوای بیماران و بعد از اعمال جراحی، در حیطه های ورزشی برای کمک به ورزشکاران برای افزایش قدرت ورزشی برای تمرینات و افزایش میزان پیشرفت آنها و...
* از فعالیتهای علمی، کارهای تحقیقاتی و یا طرحها و پروژه هایی که داشتید و دارید صحبت کنید.
** همزمان با تحصیل، به کار تحقیق نیز پرداخته ام، چون علاقه زیادی به کارهای پژوهشی دارم. یک پروژه در ارتباط با «بررسی رابطه بین ثبت الکترومیوگرافی پوست و الکترو میوگرافی درون عضلانی داشتم که در این تحقیق به یک رابطه معنادار بین اندازه گیریهای درون عضلانی و اندازه گیریهای سطح پوست دست یافتیم که نتایج این تحقیق در یکی از مجلات معتبر آمریکا در سال 2006 به چاپ رسید.
کاربرد این تحقیق هم اینست که تا حدودی به الکترومیوگرافیستها کمک می کند که از الکترومیوگرافی پوستی یا سطحی به عنوان یک ابزار مؤثر برای ثبت وقایع الکتریکی عضلانی استفاده شود.
پروژه دیگرم در رابطه با سیگنالهای الکترومیوگرافی در قسمتهای مختلف عضله چهار سر ران بود که در دو فاز خستگی در ریکاوری انجام شد. نتایج این تحقیق نشان داد که سیگنال های الکترومیوگرافی و پارامترهای آن در نقاط مختلف یک عضله اسکلتی غیر یکنواخت بوده و همچنین میزان ریکاوری به صورت غیر یکنواخت در قسمتهای مختلف عضله مشاهده شد. نتایج این تحقیق نیز در یکی دیگر از ژورنال های معتبر علمی آمریکا در سال 2006 به چاپ رسید. کاربرد این تحقیق در این بود که در واقع نمی توان با یک اندازه گیری از یک نقطه عضله تغییرات حاصله را به کل عظله تعمیم داد. بنابراین برای بررسی فعالیتهای عضله به یک ماتریس (منطقه عضلانی) بزرگتر نیاز است.
این تحقیق را با دو نفر دیگر که پروفسور «نیل سن» از دانمارک و سوپر وایزرم از ایتالیا بودند انجام دادم.
* هزینه تحقیقات شما چگونه تأمین می شود؟ شخصی است یا دانشگاه می پردازد؟
** با توجه به اینکه من بورسیه ایران هستم، هزینه اقامتم را ایران می پردازد، اما شهریه دانشگاه و هزینه مربوط به آزمایشها، چاپ مقاله، شرکت در کنفرانس های بین المللی، تجهیزات علمی و خرید کتاب به عهده دولت دانمارک است و همین مسأله امکان تحقیق را به ما می دهد.
مثلاً تعداد مقالات در روزنامه های معتبر در سال، 45  تا 50 مقاله است که در یک دپارتمان مهندسی پزشکی دانشگاه «یک دانشکده» معادل کل مقالات علمی در یک سال کشور ماست.
تحقیقات ما اساساً مبلغی بین سه تا پنج میلیون تومان هزینه متغیر دارد و تمام این مبلغ را دولت دانمارک می پردازد و هیچ محدودیتی وجود ندارد، محقق می تواند هر چه بخواهد تحقیق انجام دهد، بدون هیچ محدودیت مالی که به نظر من هر کشوری برای پیشرفت علمی باید زمینه تحقیق را برای محقق فراهم سازد.
* در آینده چه خواهید کرد؟ چه برنامه هایی برای آینده دارید؟
** اکنون در حال اتمام PHD هستم. برای دریافت مقام استادی در دانشگاه آلبورگ دانمارک برای ارتقای علمی، نیاز هست در دانمارک و کنار استادان برتر علمی به افزایش علم و تجربه مفید بپردازم. من یک دختر کوچک 5/5 ساله دارم و همسرم در رشته زبان انگلیسی تحصیل می کند. پدرم کشاورز است و افتخار می کنم که با دسترنج او من و سه خواهر و چهار برادرم همه به دانشگاه راه یافتیم و تحصیلات عالی داریم. من اعتقاد دارم زحمات پدرم را فقط با کسب موفقیت در تحصیل و زندگی سالم می توانم جبران کنم بنابراین تا جایی که بتوانم درس می خوانم تا بتوانم خدمت کنم و زحمات پدرم را به ثمر برسانم.
با تشکر از جناب آقای دکتر هدایت پور و آرزوی موفقیت برای ایشان.

 

http://www.qudsdaily.com/archive/1386/html/9/1386-09-19/page27.html#0

/ 3 نظر / 13 بازدید
محمد

سلام مرسی که بهم سرزدی،منظور از آقا یا خانوم این بود که خانومی یا آقا رخسار اسم واقعیته آره؟

H_M

سلام چقدر شیروانی!!!

مریم شیروان

سلام.خوشحالم که دوباره به شماسر میزنم مطلب شما را در شیروان شهر هم خوندم کلی خوشحال شدم.ممنون که پیگیر این موضوعات مهم برای شهرمون هستین.