زکریا ی پیامبر

آخر‌هفته‌کجا‌‌‌ بریم؟
شیروان آرامگاه امامزاده زکریا (ع)
پیشنهاد این هفته ما شهرستان شیروان است که در شرق خراسان شمالی و در فاصله 52 کیلومتری شهرستان بجنورد قرار گرفته است. براساس اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خراسان شمالی این شهرستان از شمال با کشور ترکمنستان هم‌مرز است و از جنوب به اسفراین، از شرق به شهرستان فاروج و از غرب به شهرستان بجنورد می‌رسد.

باستان‌شناسان می‌گویند پیشینه تاریخی شهرستان شیروان دست‌کم به دوران نوسنگی حدود 5 تا 8 هزار سال پیش می‌رسد و شواهد تاریخی نشان می‌دهد در زمان ساسانیان عبور جاده ابریشم‌ این منطقه‌ به آن رونق بخشیده است.

گذشته از روستاهای دیدنی شیروان که باید در سفر به این شهرستان، حتما به آنها هم سری بزنید، آرامگاه زکریا‌، آرامگاه امامزاده حمزه‌بن‌موسی‌الرضا(ع) و چهارطاقی تیموری سه بنایی هستند که حتما باید آنها را ببینید.

آرامگاه زکریا‌ در 70 کیلومتری شمال شرقی شیروان و در قلعه‌ای صعب‌العبور قرار گرفته است و روایات کهن حاکی از آن است که این گنبد محل سربریده شدن امامزاده زکریا (ع) بوده است. این امامزاده البته در تابستان قابل بازدید است و حتی اگر کوهنورد قابلی هم باشید، باز هم رفتن به آن در این فصل لطف سفر تابستانی را ندارد چون تابستان‌ها، اهالی در آن جمع می‌شوند و مراسم شکرگزاری به جا می‌آورند.

 

علی یوشی زاده

روزنامه جام جم


/ 2 نظر / 12 بازدید
کرد یعنی جنگجو

باسلام من امامزاده زکریا را دوست دارم برای عکس های بیشتر باید به چه سایتی مراجه کنم؟

جحکگحکمگ