شهر شب
خانه ما قلب کسانی است که دوستمان دارن با تعصب خانه هایمان را ویران نکنیم.
صفحات وبلاگ
آرشیو وبلاگ
نویسنده: ر.کاوه - ۱۳۸٩/۳/٩

اینجا گلیله (golil) ،یه جنگل بالای بالاترین شهر خراسان؛شیروان

 

 

 

 

اگه این نزدیکا بودین وخواستین از بهار بهره ای ببرین گلیل میتونه بی مانند ترین واستون باشه

خبرگزاری فارس: مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: گلیل و سرانی شیروان ‌از غنی‌ترین مناطق حفاظت شده استان هستند
محسن شهریاری  در گفتگو با خبرنگار فارس در شیروان افزود : این مناطق، زیستگاه خالص‌ترین نوع قوچ اوریال در جهان و کمیاب‌ترین نوع کبک دری در ایران است.
وی اظهار داشت: همچنین در این مناطق نادرترین و کهن‌ سال‌ترین درختان با قدمت بالا از جمله؛ صنوبر و ارس قرار دارد.
این مسئول در محیط زیست خراسان شمالی وجود گونه‌های جانوری کل، بز و همچنین جانوران کمیاب را از دیگر ویژگی‌های مناطق حفاظت شده گلیل و سرانی شیروان عنوان کرد.
به گفته وی، کبک دری هم‌اینک در جهان در حال انقراض است و در این راستا ارتفاعات گلیل و سرانی و همچنین منطقه حفاظت شده شاه جهان در اسفراین مهمترین مأمن این گونه‌های جانوری می‌تواند باشد.
شهریاری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مناطق حفاظت شده شهرستان شیروان را وجود آب و هوای بسیار مناسب عنوان کرد و گفت: به همین دلیل همه ساله گردشگران زیادی برای استفاده از مناطق پیرامون وارد این عرصه‌ها می‌شوند که بعضا تخریب زیستگاه‌ها گونه‌های جانوری مناطق حفاظت شده را به دنبال دارد.
وی یادآور شد: برای این منظور باید ضمن ارائه آموزش‌ها به گردشگران، تعداد گشت‌ها و عوامل محیط زیست در این مناطق افزایش یابد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با اعلام اینکه تاکنون 750 راس قوچ اوریال شناسایی و ثبت شده است، خاطرنشان کرد: به دلیل وجود ارتفاعات صعب العبور در مناطق حفاظت شده گلیل و سرانی، شمارش دقیق این گونه‌های جانوری کاری مشکل است.
وی گفت: هم‌اکنون 6/8 درصد از مساحت خراسان شمالی را مناطق حفاظت شده تشکیل می‌دهند.
این مسئول در محیط زیست خراسان شمالی پارک ملی سالوک و ساریگل در اسفراین، مناطق حفاظت شده گلیل و سرانی در شیروان، پناهگاه حیات وحش میاندشت در جاجرم و همچنین منطقه قورخود در مانه‌سملقان را از مهم‌ترین مناطق حفاظت شده این استان برشمرد.
وی یکی از معضلات در مناطق حفاظت شده خراسان شمالی را وجود معارضان چون؛ شکارچیان، صیادان و دامداران دانست و گفت: وجود این طیف باعث صدمه به ذخایر ژنتیکی و از بین رفتن جانوران شده است.

ر.کاوه
درود! خوش اومدین اگه مطلبی واستون جالب بود توی قسمت نظرات بنویسید تا روی اون موضوع بیشتر کار بشه
کدهای اضافی کاربر :


شقیقه در دقیقه