شهر شب
خانه ما قلب کسانی است که دوستمان دارن با تعصب خانه هایمان را ویران نکنیم.
صفحات وبلاگ
آرشیو وبلاگ
نویسنده: ر.کاوه - ۱۳۸٩/٦/۱٦

   

روستای " زوارم " یا " دره بهشت " در فاصله 28 کیلومتری جنوب شرقی شیروان در استان خراسان واقع است  روستای کوهپایه ای زوارم با آب و هوای معتدل کوهستانی در ارتفاع 1300 متری از سطح دریا واقع شده است . رودخانه پر آب زوارم از میان این روستا می گذرد .
روستای زوارم ، قدمتی هفتصد ساله دارد و در گذشته ، مرکز خان نشین منطقه بوده است . ناصرالدین شاه در سفرنامه خود ، از روستای زوارم در خراسان ، یاد کرده و به ذکر جزئیاتی از مشاهدات خود در این روستا پرداخته است .
تپه " دست ریز ارک " و " قزلر قلعه " نشانگر استقرار و قدمت روستای زوارم است .
در اطراف روستای زوارم ، انواع گیاهان دارویی و خوراگی مانند کاسنی ، کاکوتی ، گون ، زیره و ساری گل می روید که توسط روستائیان جمع آوری و فرآوری شده و در بازارها به فروش می رسد . عرق چهل گیاه از محصولات دارویی این روستاست که در درمان بیماریها به کار می رود . زنان روستای زوارم ، ضمن همکاری در فعالیت های زراعی به بافت قالی نیز اشتغال دارند . 
وجود چشمه های پرآب و باغ های سرسبز در بافت قدیمی روستا ، زیبایی آن را دو چندان کرده است
روستای زوارم از جاذبه های گردشگری طبیعی متنوعی برخوردار است . منطقه ییلاقی زوارم ، در طول 25 کیلومتر از ابتدای دره زوارم تا کوه های " تخت میرزا " و " شخری " امتداد می یابد . در این منطقه ، چشمه سارها ، آبشارها ، حوضچه های سنگی ، کوه های سر به فلک کشیده ، باغ های میوه ، رودخانه پر آب ، مراتع غنی و انواع گیاهان دارویی و خوراکی ، چشم انداز بسیار زیبایی از طبیعت را به نمایش می گذارند .
رودخانه زوارم از کوههای تخت میرزا سرچشمه می گیرد و در مسیر خود ، مزارع و باغ های روستای زوارم و چندین روستای دیگر را مشروب می سازد . این رود سرانجام به رودخانه اترک می پیوندد . سواحل این رودخانه ، اتراق گاه مناسبی برای گردشگران است . " اوچ دوشی " ، نیز از مکان های تفرجگاهی روستای زوارم است . در این منطقه سه چشمه جوشان به چشم می خورد که از دامنه کوه به طرف دره سرازیر می شوند . محیط پیرامون این چشمه ها سرسبز و زیباست . چشمه دامچی و چشمه یخدان که به آب معدنی یخدان نیز معروف است ، از دیگر جاذبه های طبیعی زوارم به شمار می روند .

 

منبع :   http://dari.irib.ir 

www.zoeram1371.persianblog.ir

 

 

ر.کاوه
درود! خوش اومدین اگه مطلبی واستون جالب بود توی قسمت نظرات بنویسید تا روی اون موضوع بیشتر کار بشه
کدهای اضافی کاربر :


شقیقه در دقیقه